AMERICAN PARLIAMENTARY DEBATE ASSOCIATION

1997-1998 [ NOTY | SOTY | TOTY ] Results

1997-98 Novice of the Year


Matt Banner Cornell 4.5 (Colgate)       4.5
Lauren Stark Yale 6.5 (Brandeis)       6.5
Jen Searfoss UMBC 6.5 (Bucknell)       6.5
Allegra Heinrichs Hopkins 6.5 (UMBC)       6.5
Jeff Dorfman Tufts 6.5 (RIC)       6.5
John Mills Hopkins 7 (Penn)       7
John Schochet Yale 8.5 (Smith)       8.5
Chris Park Harvard 8.5 (MIT)       8.5
Alecia Magnetico Swarthmore 8.5 (Hopkins)       8.5
Chris Driscoll Brandeis 8.5 (Tufts)       8.5
Shobena Mani GW 9 (UMBC)       9
Scott Fuftgloss Yale 9 (RIC)       9
Doug Chini Middlebury 9 (Brandeis)       9
Jason Purcell Georgetown 10.5 (GW)       10.5
Phil Fortino Yale 10.5 (Fordham)       10.5
Andrew Grossman Cornell 10.5 (NYU)       10.5
Rachel Kovner Harvard 11 (MIT)       11
Adam Zirkin Brandeis 11 (Tufts)       11
Adam Shapiro Columbia 6.5 (Cornell) 4.5 (Penn)     11
Phil Folkener UMCP 11.5 (UMBC-2)       11.5
Ashley King Hopkins 11.5 (UMBC)       11.5
Michael Wiser Middlebury 11.5 (Brandeis)       11.5
Shah Ally CCNY 11.5 (RIC)       11.5
Ashley Oland Hopkins 12 (Georgetown)       12
Kara Rallston Smith 12.5 (Harvard)       12.5
Chris Roberts Harvard 12.5 (Brown)       12.5
Kris Davis Bryn-Mawr 13 (NYU)       13
David Reckes Amherst 13.5 (Smith)       13.5
Marius Hentea Columbia 1.5 (CCNY)       13.5
Kim O'Connell UMCP 14 (Bucknell)       14
Marcellus Harper UMBC 15 (Columbia)       15
Brian Eagle Franklin & Marshall 15 (Georgetown)       15
Matt Stein Hopkins 15 (Princeton)       15
Devi Yorti Chicago 15.5 (GW)       15.5
Russ Gooberman Brandeis 15.5 (Amherst)       15.5
Liana Bianchi Vassar 15.5 (NYU)       15.5
Chris Kelly UMBC 15.5 (Fairfield)       15.5
Shawn Carmody Harvard 16 (MIT)       16
James Langley UVA 17.5 (Georgetown)       17.5
Shannah Varan Georgetown 17.5 (Princeton)       17.5
Phil Rosen Fairfield 18 (Fordham)       18
Jackie Harlow Hopkins 18 (GW)       18
Jarrett Taubman Cornell 9.5 (Colgate) 9 (UMBC-2)     18.5
Chantelle Schofield Hopkins 10.5 (Fairfield) 9.5 (Penn)     20
Dan Flippo Cornell 20 (Columbia)       20
Amit Roy MIT 8.5 (Williams) 14 (Brandeis)     22.5
Lindsay Gibson Hopkins 11.5 (Swarthmore) 11 (CCNY)     22.5
Ian Butler UMBC 15.5 (Fordham) 9 (Bucknell)     24.5
Wendy Pavlovich Hopkins 13 (Fordham) 11 (Bucknell)     24.5
Laura Brown Stanford 15 (Brown) 10.5 (Amherst)     25.5
Laurence Bleicher Princeton 16 (Smith) 13 (Fairfield)     29
Anna Utgoff Princeton 11.5 (Cornell) 10.5 (Vassar) 8.5 (CCNY)   30.5
David Mull Franklin & Marshall 13 (Vassar) 20 (Brown)     33
Brian Fletcher Yale 20 (Harvard) 18 (Vassar)     38
Robin Effron Columbia 20 (Yale) 14 (Cornell) 6.5 (Swarthmore)   40.5
Stephan Yuhan Princeton 16 (Tufts) 14 (Swarthmore) 11 (Hopkins)   41
Josh Kelner Williams 17.5 (Yale) 12.5 (Princeton) 11 (Smith) 9 (Swarthmore) 50
Brad Maynes Brandeis 18 (Amherst) 13.5 (Williams) 13.5 (MIT) 13.5 (Tufts) 58.5
Dave Silverman Princeton 18 (NYU) 18 (Fairfield) 14 (UMBC-2) 13.5 (Hopkins) 63.5
Sybil Dunlop Smith 17.5 (Brown) 16 (CCNY) 15.5 (Amherst) 15 (Yale) 64
Ryan Hammond Cornell 20 (Princeton) 16 (Williams) 15.5 (Vassar) 13 (GW) 64.5
Sujay Jaswa Princeton 20 (Georgetown) 15 (Harvard) 17.5 (Columbia) 16 (Hopkins) 68.5

 

1997-98 Speaker of the Year

John Castelly CCNY 4.5 (Brandeis)       4.5
Greg Wilson Brandeis 4.5 (Colgate)       4.5
John Williams Princeton 4.5 (Stanford)       4.5
Carissa Byrne Columbia 6.5 (Penn)       6.5
Chelsea Tanaka Harvard 6.5 (Wellesley)       6.5
Dave Rutenberg Amherst 6.5 (Tufts)       6.5
Geoffrey Gettinger Hopkins 6.5 (NYU)       6.5
Jason File Yale 7 (Brandeis)       7
Matt Spence Stanford 8.5 (Amherst)       8.5
Henrik Patel Tufts 9 (MIT)       9
Adrian Ludwig Williams 9 (Tufts)       9
Thiru Vignarajah Yale 9.5 (Stanford)       9.5
Kaleb Sanchez CCNY 10.5 (Columbia)       10.5
Jason LaRue Fairfield 11 (Vassar)       11
Matt Adams UVA 7 (Bucknell) 4.5 (UMBC-2)     11.5
Don Lacey MIT 12 (Brandeis)       12
Jake Sullivan Yale 12 (Stanford)       12
Christina Morris Princeton 6.5 (UMBC) 6.5 (UVA)     13
Eric Albert Harvard 14 (MIT)       14
Ben Henry Columbia 6.5 (Willams) 8.5 (Vassar)     15
Ryan Gabriel NYU 9.5 (Swarthmore) 6.5 (GW)     16
Brian Fletcher Yale 16 (Vassar)       16
Rob Wiygul Williams 16 (Tufts)       16
Carmen Delgado Smith 9 (RIC) 7 (Colgate)     16
Peter Stris Harvard Law 17.5 (Harvard)       17.5
Dave Riordan Hopkins 20 (Princeton)       20
Matthew Schwartz Columbia 13.5 (Vassar) 6.5 (Fairfield)     20
Matthew Schwartz Princeton 11.5 (UVA) 9.5 (Cornell)     21
Dave Abbott UVA 14 (NYU) 7 (Stanford)     21
Amanda Teo Princeton 12.5 (Harvard) 9 (Wellesley)     21.5
Jenn Derr Stanford 15 (Princeton) 8.5 (Brown)     23.5
Jon Kravis Williams 13 (Brown) 11.5 (MIT)     24.5
Josh Moya Princeton 13 (Hopkins) 14 (Penn)     27
Chris Edgar Haverford 9 (GW) 9 (NYU) 7 (Swarthmore) 4.5 (Cornell) 29.5
Pat Kennell Fordham 11.5 (GW) 9.5 (UMBC-2) 6.5 (RIC) 4.5 (Bucknell) 32
Glen Whitman NYU Grad. 14 (UMBC) 13 (Columbia) 9.5 (Colgate)   36.5
Jordan Factor Brandeis 14 (Williams) 11.5 (Tufts) 6.5 (MIT) 6.5 (CCNY) 38.5
John Thomas Hopkins 14 (UVA) 11.5 (Penn) 11.5 (Fairfield) 8.5 (Georgetown) 45.5
Justin Osofsky Harvard 15.5 (Columbia) 14 (Wellesley) 9.5 (Brandeis) 9 (Williams) 48
Jason Goldman Princeton 14 (CCNY) 14 (RIC) 11 (Georgetown) 11 (Smith) 50
Ben Karlin Brown 20 (Harvard) 11.5 (Williams) 11 (Amherst) 11.5 (Wellesley) 54
Peter Guirguis NYU 17.5 (Princeton) 13.5 (Amherst) 12 (Colgate) 11 (Fordham) 54
Jonathan Cohen Hopkins 12.5 (Princeton) 13.5 (Smith) 15 (Harvard) 13.5 (Georgetown) 54.5
Niall O'Murchada Princeton 16 (Smith) 15.5 (Hopkins) 14 (Fairfield) 11.5 (RIC) 57
Chris Porcaro NYU 16 (Fordham) 16 (Brown) 17.5 (Yale) 16 (Georgetown) 65.5
Micah Weinberg Princeton 18 (Hopkins) 18 (Columbia) 16 (Amherst) 13.5 (Fordham) 65.5

 

1997-98 Team of the Year

Yale Jason File 
Gideon Maltz
3 (Brandeis)         3
Chicago ? Peterson
?
3 (Stanford)         3
Bucknell/Fordham Jeremy Warren 
Pat Kennell
3 (UMBC-2)         3
Williams Rob Wiygul 
Vicki Phillips
3 (Swarthmore)         3
CCNY Liza Thomas 
John Castelly 
3 (Colgate)         3
Princeton Christina Morris 
Anna Utgoff
3 (Cornell)         3
Brown Ben Karlin 
Maura Pally
4 (Williams)         4
Harvard Eric Albert 
Chris Park
4 (Wellesley)         4
Harvard Justin Osofsky 
? Sacher
4 (Wellesley)         4
Williams Eric Soskin 
Rob Wiygul
4 (Tufts)         4
Smith Carmen Delgado
Sybil Dunlop
4 (Fairfield)         4
Hopkins Jackie Harlow 
Lindsey Gibson
4 (GW)         4
Hopkins Geoff Gettinger 
Steve Millward
4 (GW)         4
Princeton Jason Goldman 
Anna Utgoff
4 (CCNY)         4
Princeton Jason Goldman 
John Williams
4 (Penn)         4
Hopkins Dave Riordan 
Will Pompa
4 (UMBC)         4
Hopkins Will Pompa 
John Thomas
4 (UVA)         4
Bryn-Mawr/Haverford Chris Edgar 
Kris Davis
4 (NYU)         4
Amherst Dan Schwarcz 
Monica Lee
4 (RIC)         4
Amherst Dan Schwarcz 
David Azoulay
4 (CCNY)         4
Columbia Carissa Byrne 
Jeff Stern
5 (Vassar)         5
Chicago Aleem Hossain 
Daniele Schiffman
5 (Georgetown)         5
Columbia/Brown Carissa Byrne 
Ben Karlin
5 (Smith)         5
NYU/Hopkins Peter Guirguis 
Jon Cohen
5 (Fordham)         5
Harvard/Brown Eric Albert 
Ben Karlin 
5 (Amherst)         5
Brandeis Jeremy Greenberg 
Stephen Rabin
5 (Brown)         5
Fairfield/Fordham Jason LaRue 
Colby Tofel-Grehl
7 (Princeton)         7
Fordham Andrew Touchette 
Colby Tofel-Grehl
8 (Colgate)         8
Columbia Jess Wendover 
Ben Henry
8 (UMBC-2)         8
Princeton Josh Moya 
Matt Schwartz
10 (Penn)         10
Princeton John Williams 
Niall O'Murchada
10 (Tufts)         10
NYU Glen Whitman 
Ryan Gabriel
10 (UMBC)         10
Hopkins John Thomas 
Lindsay Gibson
10 (CCNY)         10
Columbia/Hopkins Matt Schwartz 
John Thomas 
10 (Fairfield)         10
Columbia Matt Schwartz 
Jeff Stern
10 (Williams)         10
Princeton John Williams 
Matt Schwartz
12 (Amherst)         12
Princeton Micah Weinberg 
Dave Carpenter
12 (Smith)         12
Brandeis Jordan Factor 
Jeremy Greenberg
4 (Williams) 4 (MIT) 4 (Tufts)     12
CCNY John Castelly 
Kaleb Sanchez
12 (Brandeis)         12
Columbia/Princeton Matt Schwartz 
Matt Schwartz
12 (Cornell)         12
Columbia Matt Schwartz 
Jess Wendover
12 (Hopkins)         12
Tufts Henrik Patel 
Will Silverman
3 (Brandeis) 10 (MIT)       13
Smith Carmen Delgado 
Clea Emerson-Farley
10 (RIC) 3 (Colgate)       13
Harvard Justin Osofsky 
Katie Gallagher
14 (Columbia)         14
Williams/Brown Jon Kravis 
Ben Karlin
14 (Wellesley)         14
Williams/Brown Adrian Ludwig 
Ben Karlin
14 (Tufts)         14
Fordham Pat Kennell 
Kate Rajala
8 (Bucknell) 6 (RIC)       14
Princeton John Williams 
Steven Yuhan
14 (CCNY)         14
Princeton Matt Schwartz 
Jeremiah Gordon
8 (Swarthmore) 6 (Columbia)       14
Princeton Matt Schwartz 
Dave Silverman
14 (UVA)         14
NYU Glen Whitman 
Peter Guirguis
12 (Colgate) 3 (Cornell)       15
Fordham Bo Missonis 
Andrew Touchette
16 (Princeton)         16
Princeton/Hopkins Amanda Teo 
John Thomas 
16 (Georgetown)         16
Harvard Eric Albert 
Chelsea Tanaka
5 (Vassar) 14 (MIT)       19
Yale Jake Sullivan 
Thiru Vignarajah
12 (Stanford) 7 (Harvard)       19
Hopkins Jon Cohen 
Dave Riordan
20 (Princeton)         20
Stanford Jenn Derr 
Kelly Bayer
5 (Brown) 16 (Amherst)       21
Harvard Chelsea Tanaka 
Danny Tobey
17.5 (Yale) 5 (Smith)       22.5
UVA Matt Adams 
Dave Abbott
14 (NYU) 4 (Penn) 3 (Bucknell) 3 (Stanford)   24
Princeton Christina Morris 
Eric Reicher
12 (Georgetown) 6 (Hopkins) 4 (UVA) 3 (UMBC-2)   25
Columbia/NYU Matt Schwartz 
Peter Guirguis
14 (Penn) 12 (Swarthmore)       26
Harvard Justin Osofsky 
Eric Albert
14 (Williams) 8 (Brandeis) 7 (Yale)     29
NYU Chris Porcaro 
Peter Guirguis
14 (UMBC) 12 (Vassar) 6 (Hopkins)     32
Williams Adrian Ludwig 
Jon Kravis
16 (Harvard) 16 (Brown) 4 (MIT)     36
Princeton John Williams 
Amanda Teo
20 (Harvard) 10 (Wellesley) 8 (Stanford)     38
Columbia Matt Schwartz 
Ben Henry
16 (Vassar) 12 (Fordham) 7 (Princeton) 5 (Amherst) 4 (NYU) 44
NYU Chris Porcaro 
Ryan Gabriel
14 (GW) 12 (UMBC-2) 10 (UVA) 8 (Cornell) 5 (Fordham) 49
Hopkins John Thomas 
Jon Cohen
20 (Yale) 12 (Bucknell) 10 (GW) 10 (NYU) 7 (Harvard) 59
Princeton Niall O'Murchada 
Jason Goldman
16 (Fordham) 16 (Smith) 18 (Hopkins) 18 (Columbia) 14 (RIC) 82

[ APDA > Tournament Results, 1996-2001 > 1997-1998 NOTY/SOTY/TOTY Results ]